Radcowie prawni i adwokacji – do kogo zwrócić się z rośbą o pełnomocnictwo

W przypadku każdego z nas w najmniej spodziewanej chwili może się okazać, że pojawi się sprawa, której nie można załatwić inaczej niż korzystając z oficjalnej procedury prawnej. W problemach związanych z alimentami, nabyciem nieruchomości czy rozwodem najlepiej pomogą specjaliści z ukończonym Wydziałem Prawa, aplikacją i sporą dawką praktyki w podobnych sprawach. Zazwyczaj znajdziemy ich w sieci, wpisując w przeglądarce hasła adwokat Pabianice, Łask czy Sieradz. Skąd wiedzieć, kiedy mamy dzwonić do radcy przwnego czy adwokata? Mamy tu przecież różne nazwy, określające odmianę zawodu

Jak dużo łączy adwokata i radcę prawnego?

Tytuł adwokata lub rady prawnego uzyskuje osoba, która ukończyła 5-letnie studia prawnicze oraz 3 lata aplikacji radcowskiej lub adwokackiej. Zaliczenie stażu i przepisowych praktyk to podstawa dopuszczenia do egzaminów przeprowadzanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Przed wpisaniem na usankcjonowaną listę radcow bądź adwokatów, aplikant powinien go przejść z pozytywnym skutkiem. W naszych warunkach i jeden, i drugi status są przedmiotem legislacji prawnej. Kompetencje adwokata wyznacza Prawo o adwokaturze, zaś u radców prawnych jest to Ustawa o radcach prawnych. Każdy z nich wymienia, czym kieruje się prawnik wykonujący dany status.

Różnice między radcami a adwokatami

Pomimo bardzo bliskich określeń statusu adwokata i radcy prawnego, w tych opcjach są istotne różnice. Pierwsza z nich występuje na wstępie podejmowanej pracy aplikacyjnej. Utarło się, że radca prawny stawia na prawo cywilne, zaś u adwokata wygrywa prawo karne. wymóg przepisów, natomiast możemy tu mówić o zwyczajowych specjalizacjach. Przecież zarówno adwokaci jak i radcy prawni zaliczają się do różnych samorządów – adwokackich lub radcowskich. Ponadto pomiędzy nimi zachodzi kolejna ważna różnica. Radca prawny ma możliwość zarobkowania na etacie, natomiast adwokat zgodnie z prawem nie może podpisać takiej umowy.

Na sali sądowej oba zawody rozróżnić można za sprawą barwy żabotu. Dla adwokatów zarezerwowano kolor zielony, zaś radcę będzie wyróżniać niebieski.