Jak przymierzyć prześcieradło do materaca?

Zazwyczaj preferujemy prześcieradło w swoim faworyzowanym kolorze i dopasowane do barw otoczenia. Gdy jednak nie będzie wybrane we właściwym kształcie, używanie go nie zapewni przyjemności.

Pofałdowane prześcieradło frotte często jest wstępem do przykrej pobudki. Jeśli przy tym odpowiada za nocne przebudzenie i potrzebę ponownego naciągnięcia, możemy nawet odhaczyć bezsenne godziny. Obojętnie, czy jest nie dość obszerne, czy za luźne – po założeniu możemy odczuć problem. Należy postarać się o to przy zakupie – jedynie w tym wypadku da się dobrać rozmiar do łóżka.

Wymiar prześcieradła a wielkość materaca

Prześcieradło powinno zostać dopasowane do długości, szerokości i wysokości materaca. Długość i szerokość to elementarne liczby, które należy namierzyć na każdym egzemplarzu. Takim sposobem uda nam się zgrać materac i jego obleczenie. Przykładowo prześcieradło z gumką 160×200 cm oznacza skalę materaca, mimo że ta odmiana bielizny jest nieco większa. Wykonane zostało na taki rozmiar, ale zwykle jest nieco większe. Na opakowaniu produktu z gumką powinniśmy też namierzyć dane o wielkości zakładu – to pozwoli dopasować bieliznę do właściwej grubości materaca.

Przy wyborze tradycyjnego prześcieradła nie znajdziemy tego oznaczenia, ale ten rozmiar też powiększony jest o zakładkę. Dokładnie – o liczbę centymetrów, dzięki którym da się ukryć prześcieradło w ramy łóżka. Jeśli nie wiemy, jak duży jest margines w prześcieradle, lepiej wybrać trochę większy wymiar. Kiedy łóżko nie ma drewnianych boków (np. w przypadku wersalki), wystarczy nabyć prześcieradło pasujące do jego długości i szerokości.

Prześcieradło z gumką 160×200 – doskonałe przyleganie

Naciągnięcie prześcieradła to podstawowa funkcja wersji z gumką. W tym wypadku problemem będzie tak samo próba obleczenia za małego, jak i zbyt dużego okrycia. Model większy od materaca na pewno się pozwija. W tym przypadku skutek okaże się raczej nieestetyczny. W wypadku gdy podano wartości, długość z szerokością muszą pasować do wielkości materaca. Trzecia wartość będzie pasować do uniesienia materaca. Gdy niełatwo odszukać do niego idealne rozwiązanie, to można wykorzystać uniwersalne prześcieradło z gumką 160×200 cm, dla większego naddatku. Dodatek materiału da się schować, a za krótki brzeg poskutkuje tym, że może ono spadać.

We śnie mija nam duża część życia, więc należy zadbać o właściwe dobranie prześcieradła z gumką czy bez niej. To nie jest trudne – poza ich wyglądem i wyborem najlepszego materiału materiału powinno się jeszcze zwrócić uwagę na wymiary.