Zwolnienie bez wypowiedzenia – na co trzeba uważać?

Treść tego wpisu powie ci więcej o zgodnych z KP procedurach przebiegu zwolnienia z pracy bez wypowiedzenia, których będzie domagał się każdy prawnik. Nagminnie zdarzają się incydenty tej opcji rezygnacji z usług pracownika przez pracodawcę, który nie wie, co na to zapisy w kodeksach. Z drugiej strony specjalista z zakresu prawa pracy doradza tym, którzy sądzą, iż zostali niesłusznie zwolnieni. Jak się ma do tego prawo pracy?

Zwolnienie bez wypowiedzenia – kiedy można skorzystać z tej opcji?

Zazwyczaj skuteczną metodą załatwienia sprawy okazuje się bezpośrednia rozmowa – podstawowy etap postępowania jeśli zdarzy się problem niedopuszczalnego lekceważącego niewykonania obowiązków przez podwładnego, do których należy uporczywe oddalanie się od miejsca pracy. W przypadku nieskuteczności, jeszcze jednym krokiem są upomnienia dyscyplinarne z wymienieniem konkretnych powodów lub epizodów z udziałem zatrudnionego, na początku w ustnie, następnie w specjalnym dokumencie. Po zasięgnięciu opinii u w kancelarii prawnej powinieneś zorientować się, że wolno pominąć pierwsze upomnienie, gdy jest uzasadniona przyczyna, usprawiedliwiająca wydanie ostrzeżenia o poziomie wyższym. Stałe bezrefleksyjne działanie pracownika stanie się podstawą do zwolnienia bez wypowiedzenia z podanie przyczyny tego „niewłaściwego postępowania”.

Kiedy jest możliwe zwolnienie bez wypowiedzenia?

Wyłącznie wyjątkowo poważne wykroczenia, najczęściej gdy następuje opcja popełnienia przestępstwa, jak w przypadku kradzieży, świadomej dewastacji lub przemocy słownej i fizycznej wobec innych (tzw. rażące wykroczenie) są podstawą do natychmiastowego ustania stosunku pracy w świetle kodeksu. Nie ma innej okazji, przy której da się przeprowadzić taką procedurę – jedynie specjalne sytuacje mogą uzasadnić przeprowadzenie zwolnienia bez wypowiedzenia. Zatrudniający musza pamiętać, iż żadne nawet najgorsze postępowanie podwładnych nie daje mu prawa do zlekceważenia którejkolwiek części procedury zwolnienia. By uniknąć ewentualnego pomyłki i być w zgodzie z kodeksem pracy wpisz w Google adwokat prawo pracy Łódź, Szczecin czy Gdańsk i spotkaj się z prawnikiem. Bez względu na wszystko – menadżer i pracodawca nie powinni działać niezgodnie z przepisami w celu zwolnienia.