Każda mama wie, że piorąc dziecięce ubranka, należy zachować wyjątkową ostrożność – zwłaszcza na samym początku. Następne dwa lata również będą wymagały pewnej czujności, natomiast dopiero gdy nadejdą trzecie urodziny, codzienne pranie przestanie wiązać się z całą listą dodatkowych wymagań.
Nowoczesne pralki mogą posiadać dedykowane programy doskonale przystosowane do prania ubranek dziecięcych – niestety, tylko niektóre z nich są na tyle zaawansowane. Najrozsądniej jest zawsze kupować ubranka dla dzieci wykonane z materiału, który jest całkiem odporny na wyższe temperatury i raczej się nie kurczy – właśnie dlatego dobrze jest wybrać bawełnę.
Najczęściej ubranka dla dzieci prane są w wodzie o temperaturze 60 stopni Celsjusza. W następnej kolejności, ok. 3. miesiąca życia maleństwa, należy obniżyć temperaturę do 40 stopni, która wystarczy, by usunąć z ubranka bakterii oraz alergenów. Młody organizm dziecka z każdym dniem tworzy własną florę bakteryjną, stale wzmacniając swoją odporność.
Do ukończenia roczku powinno się używać do prania ubrań dla niemowląt proszku hipoalergicznego, ponieważ w swoim składzie posiada o wiele mniej drażniących skórę substancji. Innym pomysłem może być też proszek z naturalną glinką o właściwościach zmiękczających.
Za każdym razem należy także obserwować symbole pojawiające się na metkach ubranek dla dzieci. Zawsze zawierają one istotne uwagi na temat sposobu prania i maksymalnej temperatury. Znaczące są również symbole ze znaczkiem żelazka, sugerujące temperaturę, w jakiej należy poddać prasowaniu ubranka dla dzieci.
Symbol miski z wodą jednoznacznie wskazuje na temperaturę prania, w zależności od typu tkaniny.
Symbol miski z poziomą kreską na dole występuje tylko w przypadku wyjątkowo delikatnych tkanin. Powinno się wówczas korzystać ze specjalnych programów pralki.
Symbol miski i dłoni informuje, że można prać daną rzecz jedynie ręczne – pralka może ją uszkodzić.