Czy przyda Ci się wiedza o splocie single jersey?

Nawet się nie domyślasz, jakie ubrania zawdzięczasz splotowi single jersey!

Splot single jersey opanował obecną branżę tekstylną i mieści się wysoko na liście szeroko stosowanych dzianin. To nic dziwnego – materiałów stworzonych z tej osnowy można użyć do szycia wielu ubrań – bluzek, bluz czy koszul nocnych, a przy okazji cechuje go imponująca wytrzymałość.

Z jakiej przyczyny single jersey jest ukochanym materiałem producentów?

Przymiotnik single mówi, że fundamentem materiału oznaczonego single jersey musi być splot o jednym łożysku, podobnie pensof. W efekcie wytworzy się materiał cieńszy od dresówki, ale przewyższający ją odpornością na rozdzieranie. Osnowa wzoru sprawia, że obie strony materiału nie są sobie równe. Najlepiej zilustrować to na przykładzie splotu swetrowego. Po jednej stronie dostrzegamy rządki z regularnych trójkątów. Druga strona prezentuje fale, których nie da się nie dostrzec. Mówiąc o single jersey, zauważmy podział na kilka typów gramatury. 165 gramów wynosi ten parametr w przypadku popularnych, zwiewnych odmian. Cienki jersey o tych parametrach posiada krawędzie, które lekko się rolują. Inna często spotykana gramatura to dwusetka, oferująca gęstszą, sprężynującą materię. Tutaj brzegi pozostają proste, a do tego można z niego skorzystać w większej ilości materiałów.

Gramatura dzianin i tkanin – czy to istotne?

Kupując tkaniny i dzianiny warto zwrócić uwagę na współczynnik gramatury towaru. Hasło „gramatura” oznacza dokładnie tyle co wartość liczbowa ciężaru własnego. Precyzując jest to ciężar 1 m kw materiału wyrażonego w gramach. Gramatura materiałów uwarunkowana jest grubością nici, ich masą a także typem zastosowanego splotu. Na chłopski rozum więcej ważące tekstylia będą jednocześnie grubsze, ale w praktyce wygląda to różnie. Robi się tak dlatego, że na gramaturę nie wpływa tylko nić. Jako egzemplifikację podajmy materię wyróżniającą się sprężystością, dosyć grubą, a jednocześnie stworzoną z leciutkiej przędzy. W jej przypadku gramatura będzie niewielka, mimo, iż każdy kto dotknie materiałów w pierwszej kolejności rozpozna ją jako grubą. Z tego powodu przed nabyciem prócz określenia wrażeń trzeba zidentyfikować gramaturę, by zyskać komplet informacji o materiale. W przypadku zakupów online nie można polegać jedynie na fotografii, za to o potrzebne dane powinniśmy zapytać kogoś z personelu. Osoby pracujące w tej branży świetnie wiedzą, że gramatura nie wyczerpuje wszystkich potrzebnych danych i zwykle by pomóc klientom robią dodatkowe fotki lub przesyłają uzupełniające dane.