Jakie pokrycie dachowe będzie lepsze – papa czy gont?

Do wyboru odpowiedniego pokrycia dachu potrzebna będzie wiedza i znajomość możliwych opcji oraz ich cech. W trakcie podejmowania decyzji można też skorzystać z poradników dostępnych na stronach producenta. Odpowiednie rozeznanie jest niezwykle przydatne podczas remontu lub budowy domu.

W jakich sytuacjach sprawdzi się papa termozgrzewalna?

W większości przypadków prace budowlane i niektóre pozornie proste remonty będą wymagały od nas wcześniejszego zorganizowania planowanego przedsięwzięcia. Bardzo podobnie będzie gdy rozważamy naprawę naszego dachu, głównie wtedy, gdy postanowiliśmy zająć się tym sami. Tutaj zadanie może być dużo bardziej skomplikowane. W pierwszej kolejności powinniśmy upewnić się jakie pokrycie dachu mamy obecnie na dachu naszego domu , a także pomyśleć które rozwiązania będą dla nas najkorzystniejsze. Jeżeli na dachu znajdują się nierówności, wybór nie będzie taki prosty. Możemy wybrać spośród dwóch opcji-pierwsza z nich to papa, a drugą jest gont bitumiczny. W takich okolicznościach zapewne większość osób uda się do odpowiedniego sklepu, i na miejscu wybierze specjalną masę, niewymagającą rozgrzewania, a więc gont. Do remontu dachu, potrzeba go zaledwie parę warstw. Choć ma wiele zalet, to nie zawsze będzie idealnym rozwiązaniem. Najczęściej takie metody się sprawdzają, ale nie zapominajmy o tym, że kiedy na dachu pojawiają się nawet najmniejsze nierówności, to niestety nie we wszystkie miejsca uda nam się dotrzeć takim lepikiem, finalnie mimo naprawy będą pojawiać się przecieki. Gdy postanowimy, że na nasz dach trafi jednak papa termozgrzewalna, to więcej jak pewne, że okaże się to o wiele lepszą opcją. Jeżeli odpowiednio równo ułożymy papę na dachu, wtedy mamy pewność, że przynajmniej przez wiele kolejnych lat będziemy mieć spokój i nie będziemy musieli myśleć o możliwych remontach.

Pokrycie dachowe – rodzaj dachu ma znaczenie

Teoretycznie można uznać, że obydwa rozwiązania są tak samo dobre. Właściwie wszystko zależy od kształtu konkretnego dachu. Może się okazać, że to gont bitumiczny idealnie będzie się sprawdzał. Tego typu produkty wybiera się zazwyczaj wtedy, gdy uszkodzenia przeznaczone do naprawy znajdują się na dachach spadzistych oraz tych o niewielkim albo dużym poziomie nachylenia, ale o prostym kształcie. To właśnie w takiej sytuacji mamy pewność bezproblemowego montażu. Gont bitumiczny jest materiałem bardzo odpornym na działanie grzybów, jest także wyjątkowo dobrą izolacją akustyczną, co więcej jego montaż jest łatwy, jednak jego minusem jest to, że jest także bardzo delikatny. Papa termozgrzewalna jest za to materiałem znacznie bardziej miękkim, a do tego znacznie trwalszym, ale do jej zamontowania potrzebne jest włożenie większej ilości pracy przy przygotowaniu podłoża. W momencie aplikacji nie powinny być widoczne nawet najmniejsze nierówności – inaczej papa nie zostanie wystarczająco trwale przytwierdzona do podłoża. Kolejny etap wymaga zastosowania odpowiedniego palnika, który zostanie użyty do podgrzania rozwijanej papy. Mimo wszystko są to nieskomplikowane czynności, a przyłożenie się do ich wykonania zagwarantuje nam naprawdę zadowalający efekt naszej pracy.