Jak kształtują się zarobki w Czechach?

Przynależność Polski do Unii Europejskiej stwarza dla nas możliwość podjęcia pracy w pozostałych krajach wspólnoty bez żadnych ograniczeń i utrudnień biurokratycznych. Często szukamy w odległych rejonach świata, a niedaleko, w Czechach, mniejsza bariera językowa oraz wspólna mentalność sprawia, że przyjeżdża tam coraz więcej Polaków którzy chcą znaleźć opłacalne zatrudnienie. Skąd bierze się rosnąca popularność tego miejsca?

Praca w Czechach

Czechy cechuje rosnąca sytuacja gospodarcza, ich lista wskaźników wyprzedza polską, a 2,5-proc. bezrobocie jest najniższe w dziejach państwa. Praca w Czechach dla kogoś znad Wisły to ciekawa ewentualność także ze względu naz uwagi na:

• sprzyjające standardy bytowe,

• nieduży wpływ biurokracji na życie prywatne i publiczne,

• przejrzyste i niskie podatki,

• mentalność i podejście do życia mieszkańców Czech.

Garść informacji o życiu w Czechach

Według obserwacji użytkowników sieci, którzy zamieszkali w Czechach można dostrzec, iż utrzymują oni, że ich koszty utrzymania spadły. Niedrogie zameldowanie, mało przeszkód w instytucjach, niesprawiający problemów urzędnicy i klimat pozytywnego myślenia sprzyjają mieszkaniu i pracy na południe od Sudetów.

Praca w Czechach – zarobki

Przedsiębiorstwa stamtąd zapewniają Polakom nie tylko bardzo dobre warunki pracy, ale i nie gorsze niż u nas wynagrodzenie oraz duży wachlarz bonusów (transport, dofinansowanie do posiłków, itp.). Zanim rozpatrzymy opcję pracy poza Polską, należy zapoznać się z uwagami o pracodawcach. Da się przy okazji znaleźć dane o spodziewanych dochodach, warunkach, cyklach rekrutacji, a także przyswoić opinie na temat branż najlepszych do podjęcia pracy.

Czeskie pensje zależą od branży, popytu, a także wykształcenia i doświadczenia zatrudnionego. Dlatego nie ma idealnej odpowiedzi na pytanie, ile da się zyskać zatrudniając się u naszych sąsiadów. Przykładowo w kolejnym z anonsów o pracy w policji miejskiej w Pradze, ogłoszeniodawca na start daje 28000- 30000 koron brutto oraz różne benefity. Z kolei jeśli na prywacie w Polsce uda się nam zyskać 5 tys. zł, to po zapłaceniu podatku zostanie:

• w Polsce – ok. 3060 zł,

• w Czechach – ok. 4200 zł.

Kolejnym przykładem niech będzie oferta pracy w markecie jakim jest Lidl. Zgłaszając się do czeskiego Lidla uda się zyskać od 28 tys. koron (ponad 1000 euro) do nawet 38 tys. brutto (1500 euro) w dużych ośrodkach jak np. Praga.

Produkcja, transport, motoryzacja – to główne obszary zatrudniania przyjezdnych znad Wisły. Zwłaszcza produkcja aut stoi w Czechach wysoko w hierarchii gospodarczej, zatem nierzadko brakuje w tym obszarze doświadczonych i posiadających uprawnienia członków personelu – przybysze z Polski posiadają z uwagi na podejście do obowiązków znakomitą opinię.