Gdy Twój mąż pije…

Najważniejszy z poważnych problemów całych rodzin to nadużywanie alkoholu. Są różne grupy i wiek, o którym można by powiedzieć, że to najważniejsze przekaźniki nałogu alkoholowego. Bywa, że pić będą obydwoje rodzice, aczkolwiek może być też tak, że problem ten to słabość jednej osoby. Ile par, tyle życie pisze scenariuszy.

To samo – jest pod wpływem…

Udowodniono, że w większym stopniu upijanie się dotyka płeć męską. Jako tako można przetrwać okazjonalne nietrzeźwe incydenty w domu, jednak w ostatecznym rozrachunku na pewno będą one coraz częstsze. Mamy tu zależność – w sytuacji permanentnego upijania się w stanie nieprawdopodobnego lęku, a wręcz przerażenia, funkcjonuje pozostała część rodziny. Od domowego budżetu przez zszarganą reputację rodziny alkoholika aż po agresję – skutki alkoholu odcisną piętno na całym domu.

Początek domowego piekła…

Uzależnienie przebiega w różny sposób, toteż ktoś po powrocie do domu zaśnie dość szybko, a inny rozkręci wojnę przedstwiając mnóstwo detali lub wyimaginowanych przewinień, do których można się przyczepić, aby móc pokazać swoją pozycję. Niestety, obcowanie z uzależnionym od używek ojcem może fatalnie oddziaływać na ich psychikę. Naukowcy wskazują, że mają one pod wejściu w dorosłość większą skłonność do wybierania postaw ojca, przez co ten schemat będzie powtarzać się przez pokolenia.

Chciałabym wyzwolić się z zaklętego kręgu…

Zdarza się, że rozmaite argumenty pomogą wyjść alkoholikom z ich nałogu, jednak przeważnie pozostają przy alkoholu. Często z uwagi na powtarzanie się ataków agresji liczne matki wybierają dobro dzieci i pożegnanie z mężczyzną. Najtrudniej podjąć tę decyzję ze względu na sferę psychiczną, za to od strony prawnej nie jest to trudne rozwiązanie. Renomowany adwokat z praktyką w Kodeksie Rodzinnym potrafi znaleźć w obu tych kwestiach. Wystarczy wprowadzić do wyszukiwarki hasło przykładowo „adwokat kraków rozwód„, co sprawi że pojawią się oferty wielu pełnomocników zajmujących się tego typu sprawami sądowymi. To raczej wiadome – procesy są drogie, lecz z drugiej strony nie kosztują tyle, aby nie pozwolił sobie na nie przeciętny Polak. Wszak bardziej opłaca się to, niż mieszkać dalej pod jednym dachem z uzależnionym mężczyzną.