Jak wyrwać się z toksycznego związku?

W przypadku naruszenia własnej podmiotowości coraz częściej nie odpuszczamy walki o samostanowienie. Da się to stwierdzić szczególnie w relacji do pań. Oczywiście problem nie dotyka tylko jednej płci, lecz to one zwykle stają się przegranymi w historii nieuporządkowanych relacji. Na szczęście, coraz więcej osób walczy uwolnienie się z takich sytuacji.

Może teraz obecnie już nie da się łatwo używać przemocy, jednak ona wciąż istnieje. To tylko trudniejsze do wyplenienia wersje. Nierzadko emocje przemieniają się w coś wręcz przeciwnego – wyzwiska czy inwektywy, kontrola, poniżanie i wybuchy niekontrolowanej zazdrości nie są objawami miłości.

Bardzo łatwo zignorować sygnały ostrzegawcze

Najpierw może się nam wydawać, że to nic takiego. Na forum partner stosuje niewybredne komentarze pod twoim adresem. Wszyscy się śmieją, ty niekoniecznie, źle to odbierasz. Sygnałem ostrzegawczym bywa też chorobliwa zazdrość. Tak, ukochany będzie zabiegać i troszczyć się, ale uważaj na zamykanie pod szklanym kloszem. Potem może rozpocząć się nękanie psychiczne. Kontrola twojego smartfona czy nawet śledzenie zdecydowanie są informacją o problemie.

Nie warto biernie spoglądać na rozwój wypadków

Nie warto zaczynać od pogłębiania konfliktu. Być możliwe, że szczera wymiana zdań i poinformowanie o Twojej perspektywie pokażą mu, że przesadza. Przecież czasem czynami człowieka rządzą nieuświadomione reakcje, jakich nie da się uzasadnić. Pamiętaj więc, że zawsze warto postawić na próbę wyjaśnień. Podejdź do tego na chłodno. Odpuść kolejną awanturę zaraz tuż po nieprzyjemnej sytuacji. Najlepiej zacząć za moment, gdy trochę ochłoniecie.

W przypadku gdy dialog nie poprawia sytuacji, warto udać się z prośbą o wsparcie psychologiczne. Gdy najbliższy ci człowiek zauważył, że cię rani, ale nie da rady zmienić tego sam, pomóż mu przy pomocy fachowca. Psychoterapia pomoże zrozumieć, skąd się to bierze i jak z nimi sobie poradzić. Musisz też sobie zdawać sprawę, że psychoterapia jest długofalowa. Warto uzbroić się w cierpliwość. Spokojnie mów o problemach, upominaj bez agresji, próbuj pomóc.

Co zrobić, gdy zawiodą wszystkie środki?

Niestety, bywają związki, których naprawić się nie daje. Jedynym wyjściem będzie przerwanie kontaktów. Wtedy może się zdarzyć, że dotknięty „były” nie pogodzi się z porażką. Wtedy pozostaje poszukanie fachowej opieki prawnej. Poszukując takiej pomocy, zwracaj uwagę na opinie. Jeśli do wyszukiwania „prawnik Kraków” dopiszesz „rozwód”, dostaniesz listę specjalistów w sprawach takich jak Twoja. Zobacz, jakie krążą opinie o wybranym specjaliście. Dlaczego? Zerwanie kontaktów z prześladowcą może być szczególnie trudne. Adwokat pracujący przy takich sprawach będzie wiedział, na co zwrócić uwagę i jak przekonać sąd do Twoich racji. Nie zapominaj, że w 100 procentach musisz ufać osobie, której przekażesz poufne, intymne dane i być może przyszły los.